На ухваленні виборчого кодексу наполягають учасники НУО «За прозорі вибори»

Неправильно заповнені протоколи, помилки у списках виборців та прізвищах кандидатів – це далеко не весь перелік порушень, котрі занотували під час місцевих виборів спостерігачі. Зокрема у північних районах Тернопільщини учасники коаліції «За прозорі вибори» фіксували невідповідну кількість бюлетенів на виборчих дільницях.

Іван Марчук, учасник моніторингової місії: «Якщо після того у протоколі, який вивішений на сайті обласної ради, написано, що було надруковано одну кількість бюлетенів, а дільницям видано на 3 тисячі більше… Я не розумію, звідки взялося ще 3 тисячі бюлетенів? На дільницях їх самі малювали, з неба падали?»

Іншою проблемою активісти вважають таке явище, як політична реклама. Адже вона не стільки рекламує кандидата чи партію, скільки маніпулює інформацією та цифрами. Політичну рекламу вони пропонують взагалі заборонити.

Олександр Домбровський, співкоординатор коаліції НУО «За прозорі вибори»: «У цьому виборчому законі були намагання це зробити. На жаль, у Верховній Раді це питання виявилось компромісним. І для того, щоб в цілому закон був прийнятий тими, хто лобіював його – вони пішли на поступки, і політична реклама залишилася».

Член однієї з виборчих дільниць переконаний, що вибори в нинішніх умовах взагалі не можна було проводити, а їх результати – визнавати. Насамперед його непокоїть якість друку бюлетенів – під час підрахунку фарба стиралась і залишалась на руках.

Ігор Котляр, член дільничної виборчої комісії: «Далі – відсутність наскрізної нумерації підприємства-виготовлювача. Це сприяє тому, що такий бюлетень може бути занесений на будь-яку виборчу дільницю, де є «свої» члени комісії, і де навіть голова, заступник чи секретар можуть цей бюлетень провести як такий, що входить до їхніх бюлетенів. Це може бути один, може бути 10, може бути 20 – ніхто цього не встановить».

Покласти край різного роду зловживанням та плутанині могло би написання та ухвалення виборчого кодексу. Вносити зміни у цей документ набагато важче, вважають учасники коаліції «За прозорі вибори».

Репортер, відеомонтаж – Антон Марчевський, камера – Анатолій Віцемішин.

«ТМЦ.ІНФО», 4 листопада 2015 року.

Теги: