Тернопільська облрада заборонила будувати ГЕС на Дністрі

Каскаду гідроелектростанцій на Дністрі не буде. Тернопільська обласна рада наклала мораторій на ініціативу компанії «Укргідроенерго». Тож відтепер будь-які роботи з підготовки будівництва ГЕС – під забороною.

Про рішення депутатів стало відомо ближче до обіду. А із самого ранку «білий дім» пікетували активісти з вимогою заборонити будівництво каскаду гідроелектростанцій.

Оксана, учасниця пікету: «Будуть будувати електростанцію. Це призводить до того, що Дністер будуть засмічувати, також там затопить села».

Відомий мандрівник Борис Гора приїхав під самі двері на своєму автомобілі, на даху якого – катамаран, яким він полюбляє сплавлятись по Дністру. Каскад гідроелектростанцій поставить хрест на його улюбленій справі.

Борис Гора, мандрівник: «Вони хочуть нам перегородити Дністер. А ми хочемо їм перегородити доступ».

Із багажника він вийняв кілька автомобільних шин і каністру з бензином, щоб у випадку, якщо депутати не проголосують за заборону будівництва ГЕС, – підпалити їх.

Далі активісти увійшли у сесійну залу. Питання збереження Дністра – перше у порядку денному. Проте через виступи членів усіх фракцій та, на додачу, політичні заяви питання обговорювали кілька годин.

Любомир Білик, депутат Тернопільської обласної ради, БПП «Солідарність»: «Доповідаю вам, що фракція Блоку Петра Порошенка, яку я маю честь представляти в обласній раді, попередньо перед сесією обговорювала питання будівництва ГЕС. І одностайно наші депутати обласної ради прийняли рішення: накласти мораторій на будівництво ГЕС на Дністрі. Крапка».

Володимир Болєщук, депутат Тернопільської обласної ради, Громадський рух «Народний контроль»: «Як і тоді, так і зараз фракція Громадський рух «Народний контроль» буде підтримувати рішення нашої тимчасової контрольної комісії, щоб заборонити будь-які будівництва».

Богдан Яциковський, депутат Тернопільської обласної ради, «Радикальна партія Олега Ляшка»: «Ми «за» залучення інвестицій, ми «за» створення робочих місць, ми за те, щоб бізнес розвивався. Але це не може йти всупереч інтересам громади, це не може йти всупереч тому, щоб нищилась наша природа, наша культурна спадщина. Це унікалньа природа. Ми повинні зробити все для того, щоб це зберегти і примножити. І тому однозначно ми будемо проти будь-яких проявів чи поштовхів щодо будівництва».

Роман Нитка, голова тимчасової депутатської комісії: «Будівництво каскаду ГЕС призведе до зникнення рідкісних видів риб, погіршиться якість води у річці, відбудеться її забруднення та насичення важкими металами та нафтопродуктами, що може призвести до зниження рівня забезпечення питною водою придністровських міст та сіл. Відбудеться масове розмноження у водосховищах синьо-зелених водоростей – так зване «цвітіння води». У зв’язку з чим зросте показник сапробності води, що може супроводжуватись суттєвими заморами риби. Створення водосховищ сприятиме зникненню плавнів, що, у свою чергу, несе ризик зникнення рідкісних для України та світу тварин, як видра, європейська норка, горностай, жовта чапля, орлан-білохвіст, чорний лелека. Стверджується, що будівництво та функціонування каскаду ГЕС несумісне зі статутом Національного природного парку, положенням про Національний природний парк, законом України «Про природно-заповідний фонд», «Про формування національної екомережі»».

Деякі громадські активісти помітили суттєві розбіжності між тим, що хоче зробити компанія «Укргідроенерго» і тим, що є насправді.

Олександр Степаненко, голова ЕГО «Зелений світ»: «Нас намагалися переконати, що ми живемо у Карпатському регіоні і живемо на Верхньому Дністрі. Насправді всі ці 6 ГЕС, які заплановані до будівництва, знаходяться на Середньому Дністрі. І лукавство тут у тому, що жодною державною чи регіональною програмою наразі не передбачено будівництво будь-яких гідроенергетичних об’єктів на Середньому Дністрі, на великій річці. У верхів’ях Дністра, у Карпатському регіоні енергостратегія державної програми дозволяє це робити. Але начебто ми вловили цю хитрість, і вона усунута».

Після довгих дебатів депутати – а їх було в залі 55 – одноголосно прийняли рішення про заборону будівництва каскаду гідроелектростанцій на Дністрі.

Репортер, відеомонтаж – Антон Марчевський, камера – Віталій Цицура.

«ТМЦ.ІНФО», 4 березня 2016 року.

Теги: