Журналісти помилилися: “Рошен” у “сліпому трасті”

У неділю було опубліковано нібито сенсаційне розслідування про те, що Порошенко створив офшорну піраміду замість “сліпого трасту” з управління “Рошен”.

17.2 RodzinskyЯ не “адвокат” Порошенко, але, як юрист, не можу пройти повз відверту некомпетентність. Журналісти або дуже поспішали, або свідомо не залучили експертів, які б їм просто і легко пояснили, в чому їх помилки.

Отже, згадаємо, йде 2014 рік – в зоні АТО гинуть тисячі українців, але в той же час в Києві йде політична битва – перед жовтневими виборами до Верховної Ради. Політичні “союзники” і опоненти Порошенко, мало не на кожному ток-шоу вимагають, щоб він виконав обіцянку і продав свій бізнес.

Вимога абсолютно правильне, тільки виконати його майже неможливо. У країні, яка веде війну, ставати у чергу на покупку навіть прибуткових бізнесів за ринковою ціною не варто.

Так звані інвестори, якщо і купують українські активи, то виключно за 5-10% від їх ринкової вартості, що для людини, яка побудувала “з нуля” успішний бізнес очевидно неприйнятно. Але і вірно, що управляти своїм бізнесом президент країни теж не може.
Виходом стала ідея про передачу фабрики “Рошен” в управління групі Ротшильдів – в так званий “сліпий траст”.

“Сліпий траст” означає, що власник передає права на управління своєю компанією особі, якій він довіряє, і не може впливати на прийняття рішень в цій компанії. Власник, підписуючи документи про передачу управління компанією, вказує куди буде направлятися прибуток від її діяльності, і більше не може поміняти свого рішення.

У всьому світі “сліпий траст” – це визнаний спосіб усунення конфлікту інтересів між бізнесом і владою.

Однак особа, якій власник фактично віддає свою компанію, має володіти кристально чесною репутацією, адже тільки ця репутація – єдина гарантія, що його не обдурять.

Саме тому Порошенко вибрав Ротшильдів, репутація і розмір статку яких не може викликати навіть думки, що вони можуть вчинити непорядно по відношенню до своїх довірителів.

Ось тільки в українському законодавстві поняття трасту, а тим більше “сліпого”, не існує – трасти виникли в Англії і підкоряються англійському праву.

Складно собі уявити, як Ротшильди починають володіти українськими акціями, потрапляють під українське законодавство, а потім з приходом наступного президента України починають ходити в прокуратуру на допити, де будуть пояснювати, як вони управляли трастом Порошенко.

Журналісти встановили, що Порошенко в жовтні 2104 року утворив Prime Asset Partners Limited – компанію на Британських Віргінських островах (BVI), яка створила CEE Confectionery Investments Limited – компанію на Кіпрі, а кіпрська компанія створила Roshen Europe BV – компанію в Нідерландах.

При цьому самі ж журналісти в своєму розслідуванні заявляють, що документи Asset Partners Limited, створеної Порошенко на BVI, були спрямовані Ротшильдам.
Зрештою,  розслідувачі звинувачують Порошенко в тому, що він не передав “Рошен” в сліпий траст, а також ухилився від сплати податків в Україні.

Обидва твердження – це брехня. Більш того, цим же журналістам, нічого не коштувало в цьому самим розібратися.

З використанням відкритих українських реєстрів нескладно простежити, що у відкритого акціонерного товариства “Київська кондитерська фабрика” Рошен “два акціонери, які володіють майже 100% акцій – це дочірнє підприємство” Кондитерська корпорація “Рошен” (73,4772% акцій), і ТОВ ” Центрально-європейська кондитерська компанія “(23,5464% акцій).
Дочірнє підприємство “Кондитерська корпорація” Рошен “на 100% також належить ТОВ” Центрально-європейська кондитерська компанія “.

ТОВ “Центрально-європейська кондитерська компанія” на 85% належить нідерландській ROSHEN EUROPE B.V, кінцевим беніфіціари якої зазначений президент України Петро Порошенко.
Переконатися в цьому можна легко, потрібно ввести коди українських підприємств у відкритий реєстр Мін’юсту і ви самі побачите цю інформацію.

Таким чином, ми легко встановили, що Порошенко продав нідерландської ROSHEN EUROPE B.V. – 85% належав йому статутного капіталу ТОВ “Центрально-європейська кондитерська компанія”, яка контролювала його кондитерську фабрику “Рошен”.

Оскільки частина, що належить Порошенко, в статутному капіталі в ТОВ “Центрально-європейська кондитерська компанія” була продана за номінальною вартістю, то податкові зобов’язання у Порошенка виникнути не могли, що спростовує твердження журналістів про нібито ухилення від сплати податків в Україні.

Ці звинувачення тим абсурдні, що фактично Порошенко переклав фабрику зі свого українського кишені, в свою  ж  нідерландську – сплата податків на цій, чисто технічної операції, була б дивною.

Правда, можна з упевненістю стверджувати, що ВАТ “Київська кондитерська фабрика” Рошен “, як платила податок на прибуток, ПДВ та інші податки в Україні, так і буде продовжувати їх платити.

Більш того, якщо її чистий прибуток буде розподілятися між акціонерами, то перед тим, як ці гроші відправляться в Нідерланди, всі податки в Україні з них так само будуть сплачені – такий Закон і обійти його ніяк не можна, навіть президенту.

Оскільки Ротшильди не можуть взяти в управління українські корпоративні права, то нерозумно було б вимагати, щоб Порошенко платив високі податки в Європі, і не використав законні можливості для їх зниження.

Європейське податкове законодавство таке, що після сплати всіх податків в Україні дивіденди, відправлені з України до Нідерландів, з Нідерландів на Кіпр, а з Кіпру в BVI, більше не будуть обкладатися податком в Європі.

Законодавство, що діє на Британських Віргінських Островах (BVI) майже нічим не відрізняється від англійського. Судові спори розглядаються у Високому суді Лондона, що і дозволило Порошенко передати акції його BVI компанії Prime Asset Partners Limited в сліпий траст Ротшильдам.

Сама передача вдає із себе просте підписання договору, після чого акції BVI компанії Порошенко, що володіє через ланцюжок фірм фабрикою “Рошен” в Україні, фізично направляються Ротшильдам, що і було встановлено журналістами.

Після цього Порошенко вже не може мати до цих акцій ніякого відношення, не може керувати бізнесом, оскільки не має самих акцій, всі повноваження з управління фабрикою знаходяться у Ротшильдів. А Порошенко, згідно з українськими реєстрами, залишається бенефіціаром, тобто отримує прибуток, якщо такий врешті буде, від діяльності фабрики, але не може управляти самою фабрикою.

Подібне розмежування інтересів загальновизнано і вважається достатнім для політичних діячів в будь-якій країні Європи, США.

Репутація Ротшильдів гарантує, що правила будуть неухильно дотримуватися.

Що стосується відсутності в декларації у Порошенка акцій на 1000 доларів його BVI компанії Prime Asset Partners Limited, то згідно з усталеною практикою, такі акції просто не оплачуються при створенні компаній. Їх вартість – “нуль”. Часто цей “нуль” місцевий юрист, що оформляє компанію, технічно дарує її власнику, відповідно “нуль” не може бути внесений в українську декларацію.

І останнє, як ми вже з’ясували, будь-який розподіл прибутку від української фабрики Рошен неможливо без сплати податків в Україні.

Якщо ж Ротшильди все таки знайдуть покупця на фабрику Порошенко, то сплата податків в Україні від її продажу залежить від того, чи будуть покупцеві продані акції BVI компанії Prime Asset Partners Limited – в цьому випадку Президент заплатить 17% від суми продажу.

Якщо ж будуть продані акції кіпрської компанії CEE Confectionery Investments Limited, тоді всі гроші отримає офшорна BVI компанія Prime Asset Partners Limited, і вони не можуть бути оподатковані в Україні.

Як вчинить далі Порошенко, покаже час, але поки він виконав свою обіцянку і відмовився від управління і впливу на свій бізнес.

 

Анатолій Родзинський
юрист, ГО “Реформи проти корупції”
Економічна Правда
04 квітня 2016

Теги: