Які офшори потрібні Україні

50.1 ОфшориУява простих людей, хто замислюється над словом “офшор”, малює якісь острови, де якийсь час назад жили пірати, а папуги,  що залишилися після них продовжують твердити “піастри, піастри, піастри”.

Багато років, українські ЗМІ, більшість з яких належить офшорам, переконували, що офшори – це обов’язково погано, і з цим потрібно боротися.
Сучасні країни-офшори це фінансові центри, які надійно забезпечують законність, банківську таємницю і відсутність податків на підприємницьку діяльність за межами країни.

Ось кілька прикладів: Сінгапур, Гонконг, Об’єднані арабські емірати, Нова Зеландія, Уругвай, Шотландія, ПАР. Якщо ви не фахівець в цій галузі, то ніколи б не подумали, що ці країни – “офшори”, але це факт.
Якщо ви торгуєте всередині країни, то податки будуть астрономічні, крім ОАЕ. Як тільки місцеві компанії починають заробляти в інших країнах, податки в країні реєстрації зменшуються до нуля.

Це не означає, що ці компанії ніде не платять податків. Просто країна, яка їх зареєструвала, вважає, що вони повинні платити податки в тій країні, де зароблені ці гроші.

Навіть у Великій Британії, де одні з найвищих податків у світі, є види компаній, які не платять податки з доходів за межами країни.

Така політика дозволила Сінгапуру, Гонконгу, ОАЕ перетворитися в світові фінансові центри. Туди стікаються сотні мільярдів доларів і євро з усього світу, що забезпечує роботою юридичний і фінансовий сектори цих країн.
Решта країн зі списку “офшорів”, яким пощастило менше, намагаються їх наслідувати і сподіваються повторити їхній успіх.

Це правда, що перші офшори були на островах і створювалися після Другої світової війни європейцями і американцями.

Американцям ближче були Кариби – ми всі дивилися фільми про офшорні Багами, Сент-Вінсент, Гренаду, Беліз. Європейці-англійці вибирали свої ж колишні колонії – Британські Віргінські Острови, Гібралтар.

Спочатку офшори замислювалися для управління спадщиною. Справа в тому, що в країнах Європи і США податок на спадок доходить до 90% відсотків, тобто по суті спадкоємці нічого не отримують.

Використання офшорів і трастових угод дозволяло передавати управління сімейним бізнесом з покоління в покоління без сплати податків.
Звичайно, кримінальні елементи не пропустили можливість скористатися перевагами офшорів, спочатку створених для інших цілей. В офшори кинулися торговці зброєю, наркобарони і корупціонери всіх мастей, але було це в минулому столітті, в сучасних офшорах все по-іншому.

З початку 2000-х років класичні офшорні країни отримали нове законодавство, яке вимагає більшої прозорості, ніж в Україні, при відкритті компаній на їх території.

Юридичні фірми, які реєструють офшорні компанії, сертифіковані урядами і давно працюють на спецслужби США або Великобританії.
Невже у когось виникне хоч тінь сумніву, що якби, наприклад, США захотіли, то не закрили б ці офшори протягом місяця? Теоретично зробити це можна навіть швидше, просто відключивши компанії цієї країни від системи світових платежів SWIFT.

Пам’ятайте, як колись цим “лякали” Росію, а вона у відповідь погрожувала почати ядерну війну? Наприклад, офшор на острові Ніуе був закритий в 2001 році, коли влада США зробила неможливим банківські платежі в доларах для зареєстрованих там компаній.

Сучасні офшори мають найостанніші правові системи, надійно захищають інвестиції по всьому світу. Будь-які нові необхідні зміни в законодавство вводяться швидко і ефективно, що не досяжно для політичних систем таких країн, як США і Великобританія.

Офшори прискорюють світові фінансові процеси та сприяють зростанню світової економіки. За оцінками фахівців вартість активів, контрольованих через офшори, перевищує 20 трильйонів доларів.

США і Європа стурбовані тим, що компанії, зареєстровані в офшорних країнах, можуть використовуватися для фінансування тероризму та ухилення від сплати податків їх громадянами. Саме з цим, а не з офшорами взагалі, йде жорстка боротьба спецслужб цих країн.

Але якщо офшорні компанії використовуються для того, щоб бути ближче до грошей інвесторів або благ європейської цивілізації з більш досконалим, ніж в Англії, законодавством, то європейські країни і США дивляться на офшори як на інструмент для існування світової економіки і своїх економік.

Остання витік інформації з документів клієнтів панамського реєстратора, що реєструє офшори по всьому світу, за висновками багатьох експертів, не міг відбутися без участі спецслужб.

Мабуть, хтось вирішив “скинути баласт”, підчистивши ряди корупціонерів і податкових ухильників з країн Азії, Європи і СНД, що зберігають свої активи з використанням офшорних компаній.

Чи поміняє це що-небудь в офшорному світі? Ні. Просто одні, що незаконно накопичили свої багатства, їх позбудуться, а інші, кому пощастило більше, зрозуміють, що в цьому світі немає нічого постійного, якщо ти порушуєш закон.
Якщо ж офшорні компанії використовувалися без порушення закону, то не може бути ніяких негативних наслідків.

За останній тиждень найвідомішим офшором в Україні стали Британські Віргінські острови – BVI.

Як юрист можу запевнити, що з 2005 року вимоги щодо розкриття інформації про власників компаній на BVI – одні з найсуворіших у світі, а місцеві юристи працюють виключно за принципом “знай все про свого клієнта”.

Складно уявити, щоб українські реєстратори при відкритті ТОВ в Україні вимагали у засновників платіжки за комунальні послуги на їх ім’я для підтвердження місця проживання і рекомендаційні листи з банків.
На BVI, де без цих документів компанію ніхто не відкриє, зареєстровано більше 430 тис фірм – це 40% всіх офшорів в світі. При тому, що в цій країні всього 25 тис жителів.

Кожна з фірм щорічно платить державі і місцевим юристам близько 600 дол. Виходить річний дохід 10 тис дол на кожного жителя. Це наслідок найкращого співвідношення ціни і якості – законодавчої системи країни, що представляє із себе поліпшену версію права з Великобританії.

Головне – офшори не повинні використовуватися для мінімізації податкових та митних платежів, виведення і зберігання вкрадених з держбюджету грошей.
Світ глобалізований, і офшорні компанії входять в корпоративні структури Facebook, Google, Apple, Samsung, продуктами яких ми користуємося щодня.

У 2015 році на рахунках офшорних компаній, що входять в Apple, знаходилося більше 64 млрд дол. Microsoft потроїла суму грошей на її офшорних рахунках з 2010 року по 2015 рік.

У березні 2015 року Барак Обама зустрічався з директорами американських компаній Xerox, Micron Technology, Qualcomm, IBM і EMC Corp., які сумарно накопичили на офшорних рахунках 114 млрд дол. Обамі так і не вдалося переконати ці компанії повернути в США гроші і заплатити з них податок.

Всього ж американські компанії задекларували в податкових органах США більше 2 трлн дол в офшорах. Однак вони не повертають ці гроші в США і не платять з них податки, мотивуючи це необхідністю інвестувати в іноземні активи.

Може Україні теж пощастить, і ми отримаємо хоча б частину цих грошей в якості інвестицій? Для порівняння: доходи бюджету України в 2016 році становлять близько 25 млрд дол.

У структурі групи Ротшильдів, якій Петро Порошенко передав в траст свою фабрику “Рошен”, як в будь-якому великому транснаціональному бізнесі, обов’язково знаходяться офшори.

Той, хто зайде на сайт групи, зможе переконатися, що на офшорному острові Гернсі, Нормандські острови, зареєстрований і перебуває один з банків, що входять в цю групу, “Ротшильд банк інтернешенл лімітед”, а також компанія “Ротшильд” з управління трастами, в тому числі і “сліпими”.

Відмінність офшору на острові Гернсі від Британських Віргінських островів тільки в тому, що Гернсі знаходиться в протоці Ла-Манш між Францією і Англією, а значить, долетіти туди з Парижа чи Лондона можна всього за годину.

Оцінювати чистоту “офшорних” компаній, які використовуються українцями, потрібно з того, чи ухиляються і мінімізують вони податки, митні платежі в Україні, “відмивають” через них гроші, вкрадені з бюджету.

Адже саме так чинить влада країн Європи і США, приймаючи офшорні компанії як неминучість, якщо вони не порушують закон.

Дрібному і середньому бізнесу в Україні не потрібні офшори – ставка податків за спрощеною системою оподаткування – від 1% до 5%, що робить нашу країну справжнім офшором з точки зору європейців і американців.

Інша справа, що корупція робить Україну непривабливою для інвестицій. Щоб це виправити, потрібно терміново проводити реформи. Так, можливо, варто прийняти, що офшори – це інструмент великого бізнесу в усьому світі для інвестування і залучення інвестицій.

Офшори можуть стати ліками для української економіки, одним з каналів інвестицій в країну, а значить – зростання її економіки і доходів українців.

Анатолій Родзінській
голова ГО “Реформи проти Корупції”

Економічна Правда
http://www.epravda.com.ua
15 квітня 2016