На березі озера може з’явитись «Ternopil Open Opera»

Кожного року в нашому місті проводять реконструкцію частини набережної Тернопільського ставу. Цього року взялися за «Циганку». Тут будуть не просто прогулянкові алеї, а й пішохідний фонтан, скейт-парк, волейбольний майданчик.

Проте на цьому потенціал озера не завершується. Те, що запропонували під час міжнародного інвестиційного форуму, може стати ще одним знаковим місцем. Молоді київські архітектори представили проект «Ternopil Open Opera», тобто оперну сцену під відкритим небом. Це – майданчик для проведення мистецьких та розважальних заходів зі сценою на воді та глядацькими трибунами на березі.

Костянтин Покотило, автор ідеї, заступник декана архітектурного факультету КНУБА: «Ми шукали реалізацію цієї помітності, цієї видимості для інших людей, інших регіонів та України та світу в цілому. Мені здавалося, що Тернопіль трішки затінений такими культурними регіонами, що навколо, такими як Львів, Івано-Франківськ. І це була спроба пошуку якоїсь оригінальності, що давало б місту своє неповторне обличчя».

Кирило Цуман, співавтор проекту, аспірант архітектурного факультету КНУБА: «Оскільки оперні вистави не можуть проходити кожного місяця, то проект складається з модульних частин, які можуть доставлятися по мірі їх необхідності. Це можу бути трансформовано як до більш розважального типу, та і до камерного співу чи інших дійств. Ось це – легковісна тентова конструкція. Тобто металеві стержні, на які натягується пластична тканина. Ви можете це розсувати, і стержні міняють основу якоїсь сторони. Тобто цю сцену можна відразу розширити. Ось тут ви бачите накриття – його можна зсунути, і це утворить цілісну конструкцію».

Саме культурні та мистецькі проекти у наш час зможуть дати поштовх соціально-економічному розвиткові України, – переконані ініціатори проекту. У нашому місті вони намагалися поєднати Тернопільський став – як головний бренд обласного центру, та Соломію Крушельницьку – оперну діву зі світовим іменем, котра навчалась у Тернополі і саме тут вперше виступила та познайомилася з театром.

Поєднати озеро з оперою запропонувала «Тернопільська бізнес-школа».

Олена Гузар, керівник «Тернопільської бізнес-школи», ТНЕУ: «Це – соціальний проект, який, можливо, дозволить не просто говорити, що в Тернополі є озеро – як його окраса, а що це озеро виконує ще й дуже гарно мистецьку і культурну функцію. І надихає нас не тільки своєю красою, а й тим, що Соломія Крушельницька, яка пішла з нашої землі, стане початком мистецького поступу Тернопільщини».

Цей проект інвестори зможуть побачити не лише у вигляді креслень та графічних зображень. Також це буде макет. Але не простий, а виготовлений за допомогою конструктора «Лего». І найголовніше, що макет складатимуть уже не архітектори, а діти з особливими потребами – з Петриківської обласної школи-інтернату. Допомагають їм у цьому студентки-волонтери із Канади, які на даний момент навчаються в Україномовній літній школі ТНПУ ім. Володимира Гнатюка.

Юлія Попелишин, тьютор Україномовної літньої школи, ТНПУ ім. В. Гнатюка: «Проект мене вразив своєю нестандартністю. Я очікувала чогось простішого. А це мене певною мірою здивувало, це цікаво. Я не знаю, коли це буде реалізовано в Тернополі, але сподіваюся, що якнайшвидше. І тоді в нас буде ще більше відвідувачів, тому що це справді варте уваги, і я сподіваюся, що воно займе своє місце у тернополян і заслужить їхню любов».

Волонтерка із Канади: «Це круто! Ми у захопленні від проекту із «Лего»! У нас, у Канаді, немає чогось подібного».

Ірина Пацула, логопед Петриківського обласного дитячого будинку-інтернату: «Канадські студенти мови ніби не знають, вони вивчають українську мову. Але потім в інтернаті між ними та нашими дітьми створюється такий зв’язок! Інколи я підходжу і мені говорять: «Я тобі перекладу, я знаю, що вони говорять». Вони знаходять спільну мову дуже швидко».

Олена Гузар, керівник «Тернопільської бізнес-школи», ТНЕУ: «Мені б дуже хотілося, щоб люди з особливими потребами, щоб діти, які живуть у Петриківській школі-інтернаті, також долучилися. Адже вони також прагнуть до нашої тернопільської громади. І тому їхня участь у даному проекті – складання з «Лего» цієї «Опери» – це ознака того, що вони свідомі того, що це є для Тернополя, що це є дуже цікавий проект, який робить їх не просто жителями нашого краю, а й учасниками того, що цей край мистецьки розвивається і був цікавим не лише тернополянам, а й гостям, які приїжджають до нас».

Підібрати необхідні деталі конструктора «Лего» допоміг навчальний центр «Lego School», а спонсором із придбання виступив тернопільський підприємець Михайло Ратушняк.

Михайло Ратушняк, підприємець: «Я знаю точно, що моя компанія не тільки у модернізацію власного виробництва, щоб бути конкурентною на ринку, але, з огляду на українську сутність, ми із прибутків вкладаємо великі кошти у відродження національних святинь, духовних святинь, козацьких святинь. І соціальна складова також є дуже важливою, адже ми є соціально відповідальними».

Наталія Лагоцька, заступник керівника «Тернопільської бізнес-школи», ТНЕУ: «Ми плекаємо надію, попри освітню підготовку, також стати певною платформою для конструктивної взаємодії між бізнесом, владою, освітою та іншими представниками громади міста і регіону. І тому запропонована нашими друзями і колегами з Києва ідея будівництва «Тернопільської Опери» на водоймі наштовхнула нас на те, що ми можемо проілюструвати вже сьогодні таку взаємодію».

З інвестиційної точки зору «Ternopil Open Opera» – це проект, який не тільки привабить туристів до нашого міста, а й зможе заробляти сам на себе.

Володимир Василевський, інвестиційний аналітик: «У Тернополі створена пропозиція, яка є абсолютно життєздатною з точки зору інвестиційної складової. Але вона дона зайшла, з точки зору інвестиційних менеджерів, як виключно соціального проекту. Місто отримує цікавий проект, який, можливо, стане візиткою, на яку приїжджатимуть туристи. У той же час, знайшлися меценати, які проспонсорували той старт, коли ще їх не видно, коли підключатись треба було не тільки роботою, а й грошима. Ми змогли це реалізувати і запропонувати вже у вигляді готового інвестиційного рішення. І тепер та стадія його реалізації дозволить будь-якому інвесторові розглядати це вже як інвестиційний проект».

Юрій Дейнека, начальник управління стратегічного розвитку Тернополя: «Що може мати місто? Тут є дві сторони цього проекту. Перша – це те, що він є абсолютно новим і він може стати дійсно такою перлиною чи родзинкою Тернополя, якщо його зробити. По-друге, вартість проекту є не настільки великою. Як заявили організатори, це приблизно від 7 до 12 мільйонів гривень, тобто це менше як півмільйона доларів – не така велика сума з точки зору хорошого інвестора. По-третє, там може бути два під’їзди – автомобільний і водний. Плюс 300 глядацьких місць. Тобто це – немалий об’єкт, який можна використовувати навіть для проведення комерційних заходів, концертів, зустрічей, якихось виступів, які також приносять кошти. Тобто окупність цього проекту є цілком реальною. І це не враховуючи туристичної привабливості даного об’єкту».

У проекті, крім плавучої сцени і глядацьких трибун, поруч передбачений ресторан.

Щодо розташування «Ternopil Open Opera», то наразі розглядається варіант її будівництва на місці колишнього «Ближнього пляжу» та закинутого ресторану «Поплавок», що у Кутківецькому лісопарку. Це є не дуже далеко від зупинок громадського транспорту, натомість звідти відкривається чудовий краєвид на центр міста. Ще один важливий момент – там найменше вітрів і хвиль.

Репортер, відеомонтаж – Антон Марчевський, камера – Віталій Цицура.
«ТМЦ.ІНФО», 22 травня 2016 року.

Теги: