Підсумковий круглий стіл щодо дня виборів Президента України по Тернопільській області

В понеділок 1 квітня, в перший день після виборів, гості Тернопільського прес-клубу за круглим столом підвели підсумки дня виборів Президента України.

Начальник Головного управління Національної поліції у Тернопільській області Олександр Богомол розповів присутнім, що поліція продовжує охороняти дільниці. Щодо регіонів, то багато роботи є в Теребовлі, а в інших районах області помалу вже здають дані з підрахунку голосів і завершують роботу. Загалом по області в день виборів поступило 53 повідомлення про порушення. Було відкрито два кримінальні провадження за порушення таємниці голосування – фотографування свого бюлетеня. Також був випадок, коли на вулиці Б. Лепкого виявили бойову гранату, розповідає Олександр Богомол. Цей випадок не пов’язаний з виборчим процесом. Зараз проводиться розслідування щодо того, хто її туди підклав.

Начальник Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області Ярослав Давибіда теж був присутній на круглому столі щодо підсумків виборчого процесу в нашій області. Їхня служба два дні – 30 і 31 березня – працювала з 8 до 20 год. Виборці мали можливість забрати свої готові ID картки або вклеїти нове фото в паспорт, при досягненні відповідного віку. Працювали також ЦНАПи (Центри надання адміністративних послуг)  в місті Тернополі і в Шумську. За словами Ярослава Давибіди, за два дні було видано 391 ID картку і вклеїли фото в 60 паспортів громадян Тернопільської області. Також він розповів, що на деяких дільницях були випадки, коли виборцям не видавали бюлетень, якщо той прийшов з ID карткою без додатку про реєстрацію місця проживання. Це було неправомірно по відношенні до виборців, тому цю ситуацію швидко виправили, і виборці проголосували.

Представник КВУ в Тернопільській області Ігор Ковалик відзначив, що під час виборів було зафіксовано незначні проблеми – фотографування бюлетенів виборцями, недостатня кількість скриньок, транспортування бюлетенів певним чином. Інколи члени дільничних комісій були недостатньо кваліфікованими в своїй роботі. Але загалом Комітет виборців України позитивно оцінив процес проходження виборів, особливо в нашій області, зазначив Ігор Ковалик.

Олександр Домбровський від ТО «Нівроку», що є членом коаліції спостерігачів «За прозорі та чесні вибори», нагадав, що від них по області працювало 5 мобільних груп спостерігачів. Зокрема в окрузі № 166 робота, на час проведення круглого столу, ще тривала – відбувався процес здачі протоколів. Олександр Домбровський наголосив, що до другого туру ще є трошки часу і закликав виборців перевірити себе в Державному реєстрі спису виборців. А щодо наступних виборів, які будуть цієї осені до Верховної Ради України, то було б добре, щоб вирішили проблему з приміщеннями, де відбуватиметься голосування. Не всюди людям на інвалідних візках було зручно туди заїжджати..

Директор Центру Суспільних Досліджень ПОЛІС Ігор Процик відмітив низький рівень членів ТВК на цих виборах. За його словами, в роботі спостерігачів відбувалися перешкоджання, наприклад, члени комісій не дозволяли спостерігачам  стояти в тому чи іншому місці. З проблем Ігор Процик відзначив недостатню кількість скриньок і кабінок для голосування, за що відповідають органи місцевого самоврядування. Також, на його думку, державі потрібно робити широку інформаційну-роз’яснювальну кампанію для громадян щодо перевірки себе в списках виборців.

Олег Сиротюк, що представляє тернопільський осередок «Свободи» висловив думку, що всі ці великі черги на закордонних виборчих округах свідчать про дві речі: багато українців емігрували з країни, і вони є небайдужими до долі України.

Ростислав Небельський від БПП «Солідарність» розповів присутнім про електоральні настрої наших краян, за даними із ЦВК на той момент. За Петра Порошенка на виборах Президента України виборці віддали найбільше голосів. Далі йдуть Анатолій Грищенко, Володимир Зеленський, потім – Юлія Тимошенко. На кожних виборах ця ніч і наступний день після голосування для членів виборчих комісій є досить важкими. Тому, на його думку, Україні потрібно поступово переходити до електронного голосування.

Іван Сороколіт із «Сили людей» заявив, що він сильно здивується, якщо Петро Порошенко не буде просувати ідею відкритих списків на наступних виборах до Верховної Ради.

А Віталій Фурман від «Самопомочі» запевнив, що після 21 квітня життя в країні триватиме й надалі, тому не слід впадати у відчай. В країні працюють інституції, і країна встоїть. На його думку, в Україні на цих виборах Президента України переміг телевізор. Такий результат – це рейтинг недовіри до діючого президента, і їхня політична сила прикладатиме максимум зусиль на осінніх парламентських виборах.

 

Репортер: Галина Жук

Контент виготовлено у співпраці з Тернопільським прес-клубом за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.